مبلمان

مبلمان ادری چیست

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]تاریخچه مبلمان اداری

رد تاریخی اولین دفاتر اداری را می‌توان تا روم باستان دنبال کرد؛ اما آنچه شواهد نشان می‌دهد اولین ساختمان اداری به معنی امروزی‌اش در ۱۷۲۶ در لندن ساخته شد، ساختمانی که اداره مهاجرت نام داشت. در طول تاریخ شکل‌گیری ادارات از آن زمان در لندن تا توسعه انواع سبک‌های طراحی داخلی فضای اداری در قرن بیستم در امریکا؛ مبلمان اداری و طراحی داخلی فضاهای اداری تأثیر متقابل روی‌هم گذاشته‌اند. برای مثال با ظهور رویکرد طراحی دفاتر اداری باز و کنار گذاشتن طراحی‌های کیبویکال و سلول‌های مکعبی شکل توسط موسساتی نظیر بلومبرگ، میزهای اداری از نمونه‌های تک نفره به انواع میزهای کارگروهی، مشارکتی و کنفرانسی تغییر پیدا کردند. همین‌طور با ایجاد شدن و شکل‌گیری سبک‌های جدید در طراحی محصول، مبلمان و مبلمان اداری مثل سبک‌های دکوراسیون‌های اداری هم‌شکل جدیدی به خود گرفتند. ازاین‌روی نمی‌توان منکر تأثیر متقابل مبلمان اداری و دکوراسیون اداری بر یکدیگر شد؛ اما آنچه امروزه به‌طور مشخص به‌عنوان مبلمان اداری شناخته می‌شود، نوعی از مبلمان است که در طراحی آن بیش از هر چیز بر ارگونومیک بودن محصول تمرکز می‌شود….

مبلمان اداری و ارگونومی

ارگونومی دانشی است که در آن اطلاعات علمی درباره انسان (چه روان و چه جسم) به کار گرفته می‌شود تا محیط و عناصر محیطی به‌ویژه محیط کار در مناسب‌ترین حالت ممکن طراحی شود. برای مثال در ارگونومی از آنتروپومتری و ابعاد و اندازه بدن انسان استفاده می‌شود تا مبلمان اداری به‌گونه‌ای طراحی شود که در هنگام کار کردن کمترین فشار به ستون فقرات، مچ‌ها و سایر اندام‌های کاربر وارد شود. همچنین ارگونومی محدودیت‌ها و توانایی‌های انسان را در نظر می‌گیرد تا روشنایی، دمای محیط، صدا، ارتعاش و … در محیط کمترین آسیب را به کاربر بزند. ارگونومی تعیین می‌کند برای هرکدام از انواع مشاغل اداری و یا صنعتی باید از چه چراغی، با چه نوع لامپ، میزان، شدت، رنگ و شعاع روشنایی استفاده شود و استفاده از چراغ‌های خیره‌کننده با نور مستقیم را ممنوع می‌کند و استفاده از انواع گوشی‌های محافظ را برای کارگرانی که در معرض صدایی بیش‌ازحد دسی‌بل مجاز هستند پیشنهاد می‌دهد. طراحی صندلی‌های نشسته ایستاده برای کاربران و اپراتورهایی که مجبورند ساعات زیادی از زمان کار را بایستند، یا طراحی صندلی‌هایی باقابلیت‌های تنظیمی از دیگر اتفاقاتی است به سبب توجه به اصول ارگونومی در طراحی و تولید مبلمان اداری رقم خورده است.

پژوهش‌ها نشان داده رعایت اصول ارگونومی در محیط کار علاوه بر بهبود سلامت جسمی و روانی، بهره‌وری کارکنان را هم افزایش می‌دهد. رویکرد طراحی ارگونومیک به‌ویژه در سال‌های آخر قرن بیستم بسیار و به طرز اغراق‌شده‌ای مورد توجه قرار گرفت. تا آنجا که یک صندلی اداری بیش از اینکه یک صندلی باشد به «ابزاری برای نشستن» تبدیل شد و کاربران مجبور بودند با چندین و چند اهرم برای تنظیم ارتفاع نشیمن، تنظیم ارتفاع دسته‌ها، تنظیم شیب پشتی، تنظیم شیب سروکله بزنند تا صندلی را به حالتی که بیشترین راحتی را در آن دارند نزدیک کنند. پرفروش‌ترین صندلی اداری جهان هم یک صندلی از همین دست است. «ارون» محصول هرمان میلر که ۱۹۹۲ طراحی و تولید شد. البته این تعدد و تنوع ابزارهای تنظیمی کم‌کم بیشتر از آنکه راحتی کاربران را در پی داشته باشد سبب سردرگمی آنان شد و اکثر کاربران از بسیاری از این مزیت‌ها بهره نمی‌بردند. این مشکل سبب شد که کم‌کم طراحان و تولیدکنندگان مبلمان اداری به فکر نوآوری‌های دیگری باشند. طراحی صندلی‌های خودتنظیم که ارتفاع و شیب آن‌ها با توجه به تغییر حالت بدن کاربر و به دنبال آن خود به خود تنظیم می‌شود، جدیدترین رویکرد در این عرصه است و شرکت استیل کیس با صندلی اداری «سیلک» در آن پیشگام است.

انواع مبلمان اداری

انواع مبلمان اداری را می‌توان به صندلی‌های اداری، مبل، میزهای اداری، انبارش‌های اداری و اکسسوری اداری تقسیم کرد. صندلی‌های اداری خود به لحاظ کاربری، کیفیت، رعایت اصول ارگونومی، قیمت و برخورداری از ابزارهای تنظیمی به صندلی‌های مدیریتی، کارمندی-کارشناسی، اپراتوری، کنفرانسی، کانتر، آزمایشگاهی و انتظار تقسیم می‌شوند. ویژگی اصلی صندلی‌های مدیریتی، کارمندی-کارشناسی و اپراتوری پایه‌های چرخ‌دار آن است که آن‌ها را از دیگر انواع صندلی‌های اداری متمایز می‌کند.

مبل‌های اداری معمولاً به لحاظ فرمی از دیگر انواع مبل‌ها جدا می‌شوند و ظاهری رسمی دارند. هر چند در بسیاری از شرکت‌ها که سعی در ایجاد محیطی شاد و نشاط آور و راحت برای کارکنان خوددارند، مثل اپل، استفاده از انواع صندلی‌ها و مبل‌های راحتی مانند بین بگ ها و پاف ها رایج شده است اما همچنان مبل‌های اداری را به مبل‌هایی با رویه‌های چرم، به رنگ‌های تیره و خنثی نظیر خاکستری و قهوه‌ای و فرم‌هایی در قالب مکعب مستطیل با خطوطی شفاف و واضح که یادآور سبک مدرن است، می‌شناسیم.

میزهای اداری نیز مدل‌های مختلفی دارند، میزهای مدیریتی، کارمندی – کارشناسی، میزهای کارگروهی یا اشتراکی و میزهای کنفرانس و جلسات هر کدام کاربری خود را دارند.

انواع کمدها، فایل‌ها، باکس‌ها و دیگر فضاهای نگه‌دارنده از ملزومات و قطعات ضروری مبلمان اداری برای نگه‌داری و بایگانی اسناد و مدارک هستند و توجه به فضاهای انبارش در خرید مبلمان اداری ضروری است.

اما اکسسوری اداری و یا لوازم جانبی اداری طیف گسترده‌ای از محصولات را در برمی‌گیرد: پارتیشن‌ها، ست رومیزی شامل جاچسبی، جاقلمی، منگنه و … ملزومات رایانه مثل موس پد، ملزومات ارگونومی مانند پشتی طبی، زیرپایی و زیردستی، انواع ابزارهای نگه‌دارنده مثل نگه‌دارنده کاغذ هنگام تایپ کردن، کازیه و دیگر وسایل مانند سطل‌های زباله، گلدان‌ها و جا گلدانی، باکس نگه‌داری کلیدها و مواردی به‌ظاهر کوچک و کم‌اهمیت که در تکمیل دکوراسیون و مبلمان اداری نباید آن‌ها را از قلم انداخت.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت پیش از خرید و انتخاب مبلمان اداری ابتدا باید به ماهیت فعالیت شرکت توجه کرد، قطعاً دکوراسیون اداری یک شرکت استارتاپی با فضایی پویا، جوان و تعاملی در حوزه فناوری اطلاعات با یک شرکت باسابقه بازرگانی متفاوت است. بعد از تصمیم در مورد ماهیت دکوراسیون نوبت به انتخاب سبک می‌رسد و می‌توانید از بین سبک‌های زیر یکی را متناسب با ماهیت کار انتخاب کنید: دکوراسیون کیوبیکال با اتاق‌های جداگانه و پارتیشن‌بندی مانند اداره‌های سنتی، دکوراسیون باز با سالن‌های یکسره و میزهای کارگروهی مانند تحریریه‌ها، دکوراسیون فعالیت محور و دکوراسیون‌های تعاملی امروزی که ترکیبی از دکوراسیون‌های سنتی و فضای باز هستند. در نهایت هم نوبت به انتخاب و خرید مبلمان اداری می‌رسد. اگر تا اینجا مسیر را با شناخت و آگاهی طی کرده باشید می‌توانید به‌راحتی از طریق سایت‌های فروش آنلاین مانند خوگر که تنوع زیادی در سبک، کیفیت و قیمت دارند و همچنین شرایط خرید اقساطی را دارا می‌باشد اقدام به خرید کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *